Fransa, okullarda Türkçe dil derslerini kaldırmaya hazırlanıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Eylül 2020 itibarıyla Fransa'nın tüm bölgelerinde okullardaki yabancı dil ve kültür dersleri iptal edilecek" dedi.

Fransa, okullarda Türkçe dil derslerini kaldırmaya hazırlanıyor
Bu içerik 382 kez okundu.

Mulhouse kentinde faaliyet yürüten dernek yöneticileriyle görüşen Macron, basına açıklamada bulundu. 

Macron, "Toplumun bir kısmı İslam adına yeni siyasi proje geliştirmek istiyor" ifadesini yer veren, ülkede laiklik konusunda sorun yaşanmadığını fakat laikliğin bir dine karşı yapılacak "savaş" için araç olarak kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Bizim düşmanımız ayrılıkçı fikirler, Fransa Cumhuriyetini terk etmek isteyenler ve de yasalara uymayanlar. Bir din adına Fransa Cumhuriyeti ilede bağın koparılmak istenmesi kabul edilemez. Bununla mücadele edilmesi gerekiyor diyen Macron, İslam'ı hedef alan bir planı olmadığını açıkladı. 

Macron, Biz özellikle okullarda vede camilerdeki yabancıların müdahaleleri ile de mücadele etmeliyiz değerlendirmesinde bulundu. 

Ülkede "İslamcıların" eylemleri ile mücadele kapsamında 80 eğitim merkezinin kurulacağını kaydeden Macron, sorunun Müslüman Fransızlar olmadığının belirtti.

Macron, radikalleşme ile mücadele kapsamında belirlenen 47 mahallenin sıkı kontrol edildiğini açıkladı. 

Türkçe eğitim konusunda Türkiye ile anlaşamadığı iddiası

Son iki senede 15 cami, 12 dernek ve 4 okulun kapatıldığını söyleyen Macron, ülkedeki okullarda 80 bin öğrenciye "ana dil ve kültürü eğitimi" (ELCO) kapsamında yabancı dil derslerin verildiğini dile getirerek, Fransa Cumhurbaşkanı olarak Cumhuriyetin okullarında devletin kontrol sağlayamadığı derslerin verilmesi rahatsızlık edici. Müfredat konusunda bir kontrol sağlayamıyoruz vede bu bir sorun şeklinde konuştu. 

Bu derslerin bitirilmesi için Tunus, Türkiye, Fas ilede aylardır müzakere yapıldığını aktaran Macron, Bu dersleri veren öğretmenler kontrole tabi tutulacak. Bu öğretmenler Fransızca konuşmalı, yasalara uymalı vede ders müfredatı kontrol edilecek ifadesini kullandı. 

Macron, "yabancı dillerde uluslararası eğitim" sistemine geçiş yapılması gerektiğini açıkladı. 

Fransa'da ana dil ile kültürü eğitimi veren 8 ülke ile bu sisteme geçiş konusunda anlaştıklarını dile getiren Macron ancak bu konuda Türkiye ile anlaşamadığını ileri sürdü.

Macron, Fransa genelinde eylül 2020 yılı itibarıyla okullardaki yabancı dil vede kültür dersleri iptal edilece. dedi. 

Bu tarihten itibaren anlaşmaya varılan ülkelerle yeni sisteme geçileceğini söyleyen Macron, Türkiye ile bir anlaşmaya varılamazsa vede yeni sistemi kabul etmezse tüm derslere son vereceğiz diye konuştu.

Macron, bu durumda Türkçe derslerini kendilerinin sağlayacaklarını ifade etti. 

Camiler ve imamlar

Ülkedeki ibadet yerlerine (camilerin) yabancılar tarafından sağlanan finansman daha da iyi kontrol edilmeli. Paranın nereden vede kimden geldiği ve ne için kullanılacağı bilinmeli. Bununla alakalı yasa çıkarılacak ifadesini kullanan Macron, Türkiye, Cezayir ile Fas'tan Fransa'ya gelen imamların sayısının 300 olduğunu, bu uygulamadan vazgeçeceklerini kaydetti. 

Macron, imamların da Fransa'da yetişmesi vede Fransızca bilmeleri gerektiğini belirtti.

Ayrıca imamların ramazanda artık ülkeye gelmeyeceğine de vurgulayan Macron, İçişleri Bakanlığının geçen hafta "İslami uygulamaların Fransız yasalara uygun olması için" Fransa İslam Konseyi'nden (CFCM) çalışma yapması vede önerilerde bulunmasını istediğini dile getirdi. 

Macron, Fransa'da yaşayan Türkler benim gözümde ise Fransızlar. Onların Fransız olmalarını da istiyorum.  Onların Fransızların sahip olduğu haklara sahip olmasını istiyorum fakat Fransızlar gibi aynı yasalara tabiler. Türkiye'nin yasaları burada geçerli olamaz değerlendirmesinde bulundu. 

Cezayir Cami Türkiye İslam Fransa
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İran Dışişleri Bakanı Zarif: ABD ülkedeki rejimi değiştirmeye çalışıyor
İran Dışişleri Bakanı Zarif: ABD ülkedeki rejimi değiştirmeye çalışıyor
'Türkiye, yılda 1 milyar litre meyve suyu tüketiyor'
'Türkiye, yılda 1 milyar litre meyve suyu tüketiyor'