'Türkiye, yılda 1 milyar litre meyve suyu tüketiyor'

TGDF Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Duruk, "Türkiye'nin senelik meyve suyu tüketimi 1 milyar litre. Limonata da dahil olduğunda rakam 1.2 milyar litreye yükseliyor" dedi.

'Türkiye, yılda 1 milyar litre meyve suyu tüketiyor'
Bu içerik 128 kez okundu.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Duruk, Türkiye'nin senelik meyve suyu tüketiminin 1 milyar litre olduğunu belirterek, limonata da dahil olduğunda rakamın 1.2 milyar litreye yükseldiğini açıkladı.

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Yönetim Kurulu Üyesi ile Aroma Yönetim Kurulu Başkan Vekili de olan Duruk, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de senede 20 milyon ton meyve üretimi bulunduğunu kaydederek, bunun 1.3 milyon tonunun meyve suyu endüstrisi tarafından işlendiği bilgisini aktardı.

Türkiye'nin senelik meyve suyu tüketiminin 1 milyar litre olduğunu kaydeden Duruk, limonata da dahil olduğunda rakamın 1,2 milyar litreye yükseldiğini aktardı.

Duruk, "Türkiye'de kişi başına düşen yıllık meyve suyu tüketimi 10-11 litre civarında. Ancak henüz bu yeterli değil. Söz konusu rakam ABD'de 40 litre, Almanya'da 30 litreden fazla, Hollanda'da yaklaşık 30 litre, Avusturya ve Fransa'da 25 litre civarında. Yani ABD ve Avrupa'nın önde gelen ülkelerine göre epey gerideyiz" ifadelerini kullandı.

Son senelerde Türkiye'de meyve suyu pazarının istenilen şekilde büyüyemediğini aktaran Duruk, bunda meyve suyu ile alakalı doğru olmayan ve gerçeği yansıtmayan söylemlerin bulunduğunu vurguladı. Duruk, sektörün istenilen şekilde büyüyememesinde vede durgunluk yaşamasında ekonomik dinamiklerin, artan maliyetlerin ve meyve nektarlarına getirilen yüzde 10'luk ÖTV'nin de etkili olduğunu açıkladı.

Meyve suyu ihracatı 300 milyon dolar

Duruk, Türkiye'nin dünya genelinde 150'den fazla ülkeye 300 milyon dolar civarında meyve suyu vede konsantre ihracatı yaptığını belirterek, bu rakamın her geçen yıl arttığı bilgisini verdi.

ABD'lilerin Türk meyve suyunu sevdiğini kaydeden Duruk, bu ülkenin Türkiye'nin meyve suyu vede konsantre ihracatından önemli pay aldığını, toplam ihracatın 3'te birinin ABD'ye yapıldığını bildirdi.

Duruk, ihracatta ABD'yi Hollanda, Güney Kore ile İngiltere gibi ülkelerin takip ettiğini kaydederek, bu yıl meyve suyu ihracatında hedefin en az 350 milyon dolar olduğunu aktardı.

Tüketim Meyve suyu Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İran Dışişleri Bakanı Zarif: ABD ülkedeki rejimi değiştirmeye çalışıyor
İran Dışişleri Bakanı Zarif: ABD ülkedeki rejimi değiştirmeye çalışıyor
'Türkiye, yılda 1 milyar litre meyve suyu tüketiyor'
'Türkiye, yılda 1 milyar litre meyve suyu tüketiyor'