İstanbul Valisi Yerlikaya'dan çöken binayla ilgili açıklama

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Bahçelievler'de yıkılan 7 katlı binanın enkazın bulunduğu yerde açıklamalarda bulundu.

İstanbul Valisi Yerlikaya'dan çöken binayla ilgili açıklama
Bu içerik 196 kez okundu.

 Yerlikaya, "Enkaz altında bir yaşam belirtisi yok. Hiç kimsenin olmadığını ümide diyoruz. Buna rağmen arkadaşlarımız arama kurtarma ekiplerinin gözetiminde enkaz hafriyatı çekecekler" dedi.

Vali Ali Yerlikaya yıkılan binanın enkazının bulunduğu yerde saat 20.30'da yaptığı açıklamada, "Saat 14.45'ten, 5 buçuk saati aşkın zamandan beri arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Hacı Temur apartmanı henüz bilinmeyen bir nedenle yıkıldı. Hacı Temur Apartmanı 26 Eylül 5.8 büyüklüğündeki Silivri depreminin ardından yapılan ileri tetkiklerden sonra riskli olduğu dolayısıyla Bahçelievler Belediyemiz tarafından burası boşaltılmış. Elektrik, doğalgaz vede su kesilmiş. Muhtarımız burada binanın boş olduğuyla alakalı bütün tetkikleri yapmış vede bu tutanağa bağlanmış. Tevafuk bu aslında yarın yıkılacaktı belediye tarafından, 60 günlük sürenin sonuna gelmeden... Boşaltılmadan evvelki oturanların hepsini tek tek aradık. Hiçbiri bu binada olmadığının söyledi vede bundan dolayı şükrediyoruz" şeklinde konuştu.

Vali Yerlikaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir vatandaşımız enkazın altında bir kişiyi gördüğünü söyledi. Bu iddia doğrudur düşüncesiyle yaklaşık 6 saatten beri AFAD, itfaiyemiz, K9 timleri, arama kurtarma ekipleri hepsi beraber büyük bir titizlikle çalışmalarını yaptılar. Ve az önce Narlı Sokağın kot seviyesine kadar bu arama tarama yapıldı. Fakat herhangi bir kimseye rastlanmadı. Az önce sessizliğimizi sağladık, hem dinleme cihazlarımızla, K9'la beraber son kontrollerimizi yaptık. Şükrediyoruz bir yaşam belirtisi bulunmadı. Hiç kimsenin olmadığını düşünüyoruz. Buna rağmen arkadaşlarımız arama kurtarma ekiplerinin gözetiminde buradaki hafriyatı çekecekler. Bina yıkılması inşallah son bulur. Buradan bir ders çıkarmalıyız. Depremden sonra ağır hasarlı binaların, sayıları fazla değil, bunların süratle bir an önce yıkmamız lazım."

Bir basın mensubunu, "Binanın neden yıkıldığıyla ilgili bir tespit var mı?" şeklindeki sorusuna Yerlikaya, "Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığımız bir açıklama da bulundu. 'Bunu araştırıyorum' dedi. Dolayısıyla bekleyip beraber göreceğiz. Nasıl bir sonuç çıkacağını kendim de merak ediyorum" cevabını verdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İstanbul Bahçelievler Yıkılan bina
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İran Dışişleri Bakanı Zarif: ABD ülkedeki rejimi değiştirmeye çalışıyor
İran Dışişleri Bakanı Zarif: ABD ülkedeki rejimi değiştirmeye çalışıyor
'Türkiye, yılda 1 milyar litre meyve suyu tüketiyor'
'Türkiye, yılda 1 milyar litre meyve suyu tüketiyor'